Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jeke1

Książki, które warto przeczytać
« dnia: Styczeń 20, 2003, 06:18:02 pm »
Chciałabym , abyście w tym wątku polecili książki,które według Was są warte przeczytania (tudzież kupienia) - oczywiście z krótką argumentacją. Tyle jest teraz tego w księgarniach, że człowiek zaczyna się gubić - poratujcie dobrzy ludzie :lol: ..!

Offline dnaoro

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2003, 08:04:47 pm »
z sf ostatnio podobal mi sie "gracz" iaina m. banksa.

Offline Gislan

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2003, 11:40:27 pm »
Polecam cykl "Malazańska Księga Poległych" (kolejne tomy: "Ogrody księżyca", "Bramy domu umarłych",  "Wspomnienie lodu: cień przeszłości" i "Wspomnienie lodu: jasnowidz"). Cykl jest GENIALNY!. Naprawdę warto przeczytać (jeden z najlepszych cykli fantasy jaki czytałem).
Poza tym świetną książką jest "Narrenturm" Sapkowskiego. Co prawda jeszcze całej nie przeczytałem, ale na podstawie tego, co zdążyłem przeczytać mogę spokojnie stwierdzić że jest bardzo dobra. Realia XV-wiecznego śląska, dużo humoru, genialne dialogi. Polecam.

Offline drupi

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2003, 10:22:16 am »
Polecam G.R.R Martina i jego sagę "Gra o tron", "Starcie królów", "Nawałnica mieczy". Po prostu fenomenalna saga fantasy i chyba jeden z najlepszych pisarzy tego gatunku. Zreszta każda z częsci zostawał bestsellerem a "Gra o tron" została uznana najlepszą książką fantasy 1997 roku.
Nadchodzi zima"

Offline Civac

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2003, 01:49:45 pm »
Z ukazujacych sie ostatnio pozycji na palcach jednej reki moza wyliczyc pozycje ktore nadaja sie do przeczytania. I to tyle - nie zachwycaja.
Dlatego siegne troche do tylu w poszukiwaniu tytulow.
Z fantasy polecilbym cykl "Czarna Kompania" Glena Cook'a - niesamowita opowiesc o tytulowej kompanii wojska opisana bez calej bohaterskiej oprawy. Twarda szola zycia jaka jest wojna uczynila z nich bestie. I nikt nie ma zamiaru tlumaczyc ich z ich zachowan. Pieniadz nie smierdzi a kazda sluzba jest dobra. I nie zawsze wybrana strona jest wlasciwa. Poki co "to nie sa mili faceci" wg slow Konowała - jednego z bohaterow ksiazki.
"Ostatni Wladca Pierscieni" Yeskowa. Noooo - zachwiane wyobrazenie o prawosci to to czego trzeba bylo zmurszalej wizji Srodziemia. Swietnie skonstruowane zaprzeczenie - wojna oczami wroga. To spojrzenie tez da sie polubic. Zatem po raz kolejny teza o puncie widzenia zaleznym od punktu siedzenia sie sprawdza.

Z fantastyki siegnalbym po "Taktyke bledu" i kolejne czesci o Exotikach - najemnych zolnierzach kosmosu. Nie tyle opisy wojny przyciagaja co lekki styl i genialna intryga opisana przez Gordona R. Dicksona.

Oczywiscie klasyczna "Fundacja" Asimova tez powinna sie pojawic przed oczami zwlaszcza najmlodszych obecnie odbiorcow.
Oczywiscie "Gra Endera" i kolejne z tego cyklu ksiazki Orsona S. Card'a (chociaz nie tylko z tego cyklu) powinny stac sie obiektem zainteresowania wszechstronnego czytelnika. Wprawdzie im dalej w las tym wieksze udziwnienia jakby autor gubil watek i nadrabial to gigantomania ale w sumie jest to b.interesujace.

W zasadzie z pogranicza - cykl "Diuna" Franka Herberta. Przyblizac chyba nie trzeba. Trzeba przeczytac.
Cyklu "Amber" Rogera Zelaznego pewnie tez nie trzeba reklamowc.

Z polskiej sf oczywiscie wszystko co napisal Lem (no moze prawie wszystko). "Robot" Wisniewskiego - Snerga - czytelnik zainteresowany dywagacjami na temat ludzkiej i nieludzkiej psychiki wciagnietej w nienaturalne warunki powinien po to siegnac.

Chwilowo tyle...

Offline surmik

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2003, 02:52:28 pm »
Ja ze swojej storny polecam książki Jacka Dukaja a w szczególność "Czarne Oceany". Miodzio :o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline CaveSoundMaster

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2003, 03:33:18 pm »
O kurde, Surmik, uprzedziłeś mnie! Jasna cholera, gdy zacząlem czytać ten temat już wiedziałem kogo polecić, a tu....
Polecam Jacka DUkaja!!
A ostatnio czytałem mało książek fantastycznych (tylko Dicka). Jestem zajęty czytaniem lektur filozoficznych, a teraz Alchemika...

Zauważyłem, żę jak postuje, to zazwyczaj mój post staję się konkluzją. Albo nikomu nie chce się mych postów czytać, albo się ze mną zgadzacie i wolicie się do tego nie przyznawać, albo się ze mną nie zgadzacie, lecz nie macie kontrargumentów, albo nie macie czasu odpowiadać, albo strasznie mało osób zagląda na forum do których piszę. Która z tych odpowiedzi jest prawdziwa? Mam nadzieję, że albo przedostatnia, albo ostatnia, bo jeśli nie...
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Kormak

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2003, 07:04:11 pm »
a może po prostu twoja wypowiedź jest tak pogmatwana (nie chcę pisać: bełkot), że nie wiadomo za bardzo, co napisać?  :wink:

Offline CaveSoundMaster

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2003, 03:37:47 pm »
Moje posty i tak już są długie. I są ludzie, którzy mnie rozumieją. Postaram się przejrzeć moje posty i w miarę rozjaśnić ich znaczenie. Jak napisałem - nie czytam postów, których piszę (brak czasu). Ale postaram się (jak już mówiłem) naprawić je.

-----------------------------

Gdy czytam Extensę Dukaja czuję się jakbym zapomniał jak się czyta i teraz na nowo z Extensą przeżywam radość płynącą z tej wspaniałej ludzkiej umiejętności. Może jest tak w istocie: długie pochłanianie filozoficznych i psychologicznych artykułów i ciągłe odcyfrowywanie podręczników szkolnych nie bardzo przyczynia się do rozwoju umiejętności czytania połączonej z użyciem wyobraźni. Ach jak piękne jest niebo, które bohater Extensy oglądał wskakując na ganek, jak cudnie wyglądają te trawiaste równiny, jak tajemniczo wygląda dom Mistrza Bartłomieja... Cóż, moja wyobraźnia zaczyna się na nowo rozkręcać. Sądzę, że ludzie zapominają jak się czyta, zapominają jak się czuje tekst całą duszą. Po raz pierwszy od wielu miesięcy książka wchłonęła mnie tak, że wydawało mi się, że sam podróżuję po stepach Zielonego Kraju. Po raz pierwszy od wielu miesięcy ja tak chłonąłem książkę...

Może nie tyle odkryłem na nowo przyjemność z zatopienia się w fikcyjnym świecie, co ta książka jest dobra?
url=http://www.last.fm/user/CaveSoundMaster]Last FM[/url]

Offline Daerkhil

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2003, 09:52:28 pm »
Cytat: "Civac"
Oczywiscie klasyczna "Fundacja" Asimova tez powinna sie pojawic przed oczami zwlaszcza najmlodszych obecnie odbiorcow.

(...)

"Robot" Wisniewskiego - Snerga - czytelnik zainteresowany dywagacjami na temat ludzkiej i nieludzkiej psychiki wciagnietej w nienaturalne warunki powinien po to siegnac.


Niesamowite, ze ktos jeszcze to czyta. Stare SF jest IMHO najlepsze - kto po Asimovie potrafil wrzucic do jednego worka socjotechnike, polityke, science-fiction i Bog wie co jeszcze?

Offline Ayers

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2003, 12:38:41 pm »
Ja ze swojej strony polecę cykl książek pt.: "Księga Całości" Feliksa W. Kresa. Narazie przeczytałam tylko cztery tomy (z pięciu, które już są, bo będą jeszcze dalsze części). Jest porostu super, polecam szczególnie tym którzy lubią wojny i batalistkę, piratów i bitwy morskie, góry i bandy rozbójników, itp itd. Kres lubi chyba morderstwa itp, więc osobom o słabych nerwach nie bardzo polecam, chyba, że sami chcą. Podam tytuły:
I tom "Północna granica"
II tom "Król Bezmiarów"
III tom "Grombelardzka Legenda"
IV tom "Pani Dobrego Znaku"
V tom "Porzucone Królestwo"

Myślę, że komuś spodobają się, tak jak i mnie.
Co to jest Chaos? Jest to Ład, który zniszczono przy Stworzeniu Świata." - St. J. Lec
"Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany." - T. Pratchett
"Na początku był Chaos..." I Chaos wiedział, że jest dobry.

Offline Milfilo

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2003, 08:19:18 pm »
Dla osób które są wytrwałe polecam trzy sagi "S. o Ludziach Lodu" S. o Czarnoksiężniku" i "S. o Królestwie światła" Wszystkie napisane przez Margit Sandemo :)
ilfilo

Offline ICARIUM

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2003, 10:15:10 pm »
"Malazańska Księga Poległych".
 Nic więcej nie trzeba dodawać.
a tego posta czeka mnie chłosta.

Offline S&M

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2003, 08:08:17 am »
Też polecam Dukaja. Oprócz tego warto przeczytać Świat Dysku Terr'iego Pratchetta. Cały cykl ma 25 tomów. Jest to pisane na wesoło, przypomina Monty Pythona. Oprócz tego świetna jest Ewa Białołęcka z Tkaczem Iluzji.
o androids dream of electric sheeps ?

4602826

Offline dune

Re: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2003, 08:24:48 am »
Wielu już Ci poradziło co warto przeczytać, ale ja dorzucę jeszcze jeden kamyczek. Zaznaczam, że jestem zwolennikiem SF raczej tradycyjnej np. space opera i choć uwielbiam Władcę Pierścieni to za fantasy raczej nie przepadam choć też czytam. Polecam: MISJA MIĘDZYPLANETARNA ( autor VAN VOGT,eksploracja kosmosu, nowe, groźne formy życia), CZŁOWIEK W LABIRYNCIE (autor  SILVERBERG, badanie starożytnego, pełnego pułapek labiryntu Obcych), MIASTO I GWIAZDY ( autor CLARKE, ludzkość żyjąca w odizolowanych miastach, właściwie nieśmiertelna ), TUF WĘDROWIEC ( autor MARTIN, kupiec zostaje właścicielem potężnego statku biowojennego) tę ostatnią uwielbiam. Mógłbym wymieniać bez końca ale na początek wystarczy.Pozdrawiam.