trawa

Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pierniczek

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #360 dnia: Luty 11, 2017, 03:42:20 pm »
Bardzo lubię dystopie. Po "Igrzyskach śmierci" mocno się rozczytałam w tym gatunku. Akurat tej książki nie kojarzę, chociaż opis i nazwy kojarzą mi się z "Grą o tron" trochę.

Możesz kojarzyć autorkę Veronicę Roth, jest znana z serii "Niezgodna", chociaż ta książka dużo bardziej rozbudowana pod względem świata przedstawionego moim zdaniem niż w tamtej serii.

Offline molokina

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #361 dnia: Luty 15, 2017, 06:52:40 pm »
A to znam autorkę w takim razie. Niezgodną czytałam, pomysł na fabułę nawet ciekawy ale brakowało mi wyjaśnień, opisów jak działa ten świat przedstawiony w książce. Ludzie się niby podzielili, żeby uniknąć wojen i teraz każdy zostaje przypisany do konkretnej grupy, nikt się nie buntuje, wszystko funkcjonuje poprawnie. Takie to trochę było zbyt proste, chociaż muszę przyznać że czytało się przyjemnie i szybko.

Offline LordDisneyland

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #362 dnia: Luty 15, 2017, 08:27:55 pm »
molokina, a "Miasto i miasto" Mieville'a czytałaś? Jeśli nie, to zerknij-
http://www.kawerna.pl/recenzje/ksiazka/item/11737-china-mieville-miasto-i-miasto-recenzja.html
W dedalusie kupisz za grosze, a książka naprawdę znakomita.

Offline Pierniczek

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #363 dnia: Luty 15, 2017, 09:22:37 pm »
A to znam autorkę w takim razie. Niezgodną czytałam, pomysł na fabułę nawet ciekawy ale brakowało mi wyjaśnień, opisów jak działa ten świat przedstawiony w książce. Ludzie się niby podzielili, żeby uniknąć wojen i teraz każdy zostaje przypisany do konkretnej grupy, nikt się nie buntuje, wszystko funkcjonuje poprawnie. Takie to trochę było zbyt proste, chociaż muszę przyznać że czytało się przyjemnie i szybko.

Bo to było wyjaśnione w następnych tomach, jak to powstało i czemu. W "Naznaczonych śmiercią" jest akurat inaczej, bo cały świat jest opisany na początku książki, jakie są planety, kto rządzi w galaktyce i z krótką historią ludów, z których pochodzą główni bohaterowie. Chociaż też jest kilka wstawek z serii zapowiadam wątek, ale na rozwinięcie poczekajcie do następnego tomu.  :cool:

Offline molokina

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #364 dnia: Luty 16, 2017, 11:49:07 am »
Ciekawie, zapowiada się na takie trochę fantasy, trochę sci-fi z magią w tle :). Lubię jak pojawiają się takie wątki.


LordDisneyland - opis bardzo mi się skojarzył z Atlasem Chmur i alternatywnymi światami.

Offline Fezz

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #365 dnia: Luty 16, 2017, 03:27:25 pm »
Molokina - ciekawy pomysł z tym "nurtem" w "Naznaczonych śmiercią" -  to może nie tyle magia, co jakaś siła, którą potrafią częściowo okiełznać i wykorzystać. W sumie dla nas, to najlepszym słowem będzie magia. :) Za tym, że to nie jest magia może jednak przemawiać to, że używają tej siły np. do napędzania statków kosmicznych. Gdyby tylko używali jej nieliczni ludzie, to można by pomyśleć, że to czarodzieje i mistyczna moc.
Sorry za wkrętkę magiczną, ale akurat śledzę magię w książkach. :)

Offline Pierniczek

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #366 dnia: Luty 17, 2017, 08:27:10 pm »
No w sumie racja, że to nie do końca magia. Nikt tam nie wypowiada zaklęć ani nie biega z różdżką, ani nawet nie ma specjalnego wpływu na swoją moc. Moce są bardziej przydzielone, trochę jak x-manach (tak mi się skojarzyło). Ale wykorzystywanie tej samej energii do napędzania statków czy oświetlania domów jest dość oryginalne, więc nie za bardzo wiem z czym to porównać.

Offline Fezz

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #367 dnia: Luty 19, 2017, 10:18:56 pm »
Pierniczek - X-mani to mniej trafiony przykład. Tam moce pochodziły z mutacji, ale w środ mutantów byli też tacy, którzy potrafili naginać rzeczywistość wedle w "bardziej magiczny" sposób, jak psionik Xawier, Jane, albo Magneto, czy Ice Man i Pyro.
W tej książce masz jak piszesz ludzi wręcz czasami obarczonych mocą, bo nie zawsze pozwala ona poczuć się bohaterem, czasami jest przekleństwem. Tak samo jak to, że niektórzy znali swoją przyszłość. Wiedzieć o swojej przyszłości - hmm, to chyba nie jest przyjemne. Chyba, że komuś pisana jest długie i szczęśliwie nudne życie. :)

Offline Pierniczek

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #368 dnia: Luty 25, 2017, 12:36:11 pm »
Dla mnie taka znajomość przyszłości jest jeszcze bardziej przerażająca niż te moce. Wiele decyzji w życiu podejmujemy właśnie dlatego, że jej nie znamy. Chcemy ją zmienić, polepszyć. Nawet taka przepowiednia dobrego życia może być kłopotliwa, bo zachęca do bierności. Skoro nic się nie zmieni, to po co cokolwiek robić, wszystko i tak na nic. W sumie to nawet podziwiam bohaterów, że mieli determinację, żeby z tym walczyć. Lubię takich tragicznych bohaterów, którzy się nie poddają, nawet jeśli wszystko wokół wydaje się przeciwko nim.

Offline Fezz

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #369 dnia: Luty 25, 2017, 11:18:31 pm »
Chyba ci wybrańcy, którzy znali swój los - po prostu żyli dalej jakby nigdy nic, ewentualnie rozglądali się, czy przypadkiem to nie jest ten moment, o którym mówiła wyrocznia.  Poza oczywiście losem jednego z bohaterów- że zginie służąc swoim wrogom - taki los, to tykająca i haniebna bomba, której nikt by nie chciał. Za to ciekawie się o tym czytało. :)

Offline kaczogród

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #370 dnia: Luty 26, 2017, 09:39:51 pm »
Poleciłby ktoś jakąś wciągającą i ciekawą książkę?  Z jednym małym zastrzeżeniem. Musi być krótka .Powiedzmy do 120 stron. Preferowałbym raczej prozę i raczej beletrystykę : powieść, opowiadanie, nowela, dramat  itp.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2017, 11:25:07 pm wysłana przez kaczogród »
tertium non datur

Offline LordDisneyland

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #371 dnia: Luty 26, 2017, 10:10:32 pm »
Kaczogród- polecam poniższe [krótkie, a jakże] książki:

K.Orłoś -Zimna Elka
J.Egloff-  Zamroczenie
K.Szymeczko -Sprawa dla rozsupływacza
H.Klimko-Dobrzaniecki - Kołysanka dla wisielca
M.Malicki- 60% słów

Powodzenia.

mgnesium

  • Gość
Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #372 dnia: Marzec 08, 2017, 10:42:56 pm »
stosunkowo niedawno ukazała się polska edycja "house of leaves" marka danielewskiego (jako "dom z liści").

warto poznać - choćby i po to, aby na własne oczy przekonać się, czym jest dość niefortunnie nazwane "wizualne pisarstwo" (poniżej dwa przykładowe zdjęcia zawartości oryginału):

- 1
- 2
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2017, 10:48:18 pm wysłana przez mgnesium »

Offline Golan

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #373 dnia: Marzec 09, 2017, 03:00:01 pm »
"Życie ma smak pomarańczy"- trochę podobna do "Czekolady", choć dzieje się w Ameryce.

Offline Sebastiano

Odp: Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #374 dnia: Kwiecień 27, 2017, 03:02:44 pm »
Wydaje mi się, że (nie taka znów nowa) trylogia z Norwegii może ładnie się spodobać!
Siri Pettersen "Krucze pierścienie"


Recka "Dziecka Odyna" - I tomu - narobiła mi apetytu: