Autor Wątek: Książki, które warto przeczytać  (Przeczytany 249301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz SPQR

Re: Knigi
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 04, 2003, 10:48:52 am »
Cytat: "Ivo"
Aż dziw bierze, że tak niewielu zna arcydzieło pani C.K. Friedman, trylogię "Zimnego Ognia".
Trylogię tą mogę polecić z czystym sumieniem i na pewno nikt się owym cyklem nie rozczaruje.
świeżości, bohaterowie i akcja wciągają mocno.
Pozdrawiam, Ivo



Zgadzam sie całkowicie.

Nie tylko jest tam oryginalne podejście do magii, poprzez fae, ale pisarka daje nam jednego z najciekawszych bohaterów światowej fantasy - Gerralta Tarranta.

Zachwycałbym się dłużej, ale pół roku temu poznałem dzieła Stevena Eriksona i to właśnie one zmieniły punkt widzenia i skalę odniesienia wobec wszystkiego, co przeczytałem i przeczytam kiedykolwiek.

Cykl o Malazjańskim Imperium po prostu zwala z nóg !

Pisarz ma pomysły, o jakich największym fantastom się nie śniło.
Jest tylko maleńki problem: żeby zrozumieć co sie dzieje w tomie pierwszym, trzeba poczekać, aż się przeczyta również drugi i trzeci :)

Dobrze jest czytać z kartką i długopisem w ręce i zapisywać sobie różne niejasne sytuacje i wątpliwości ( zwłaszcza tom pierwszy - "Ogrody księżyca" ), bo nikt nie jest tym, za kogo się go początkowo uważa :)

Zapewniam jednak, że warto. W grudniu w księgarniach tom piąty  :o

Offline Azel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 04, 2003, 10:53:16 am »
Podzielam zdanie Mariusza - Malazańska saga zwala z nóg.

Erikson ma niesamowitwe opisy scen batalistycznych, które czyta sie z zapartym tchem. Różnorodność bohaterów jest przeogromna i co najlepsze, że nie ma podziału na czarno - białe (ci których uważasz za dobrych moga okazać się kimś całkiem innnym).

Oczopląsu można jednak dostać od mnogości wątków i co mniej uważny czytelnik moze z tym mieć duże problemy.

Pomysł jednak rekompensuje wszystko.
url=http://www.carpenoctem.pl][/url]

www.muzyka.pl

Offline Mariusz SPQR

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:05:55 am »
Pozdrowienia dla Azela !

Mam przed sobą oblężenie Koralu ( "Wspomnienie Lodu - Jasnowidz" ) i już nie mogę się doczekać opisu tej bitwy. A pewnie będzie się działo, bo wśród obrońców czeka niemal tysiąc Łowców K`Chain Che`Malle !
Może Sequleh ze swoją "matriksową" szybkością też się pojawią  :shock:

No i czekam wreszcie na wyjaśnienie, kim jest ten Kruppe  :oops:
A zresztą do wyjaśnienia jest wszystko w tym cyklu. Erikson uczy czytelników cierpliwości  :D

Offline Vanin

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:11:37 am »
Cytat: "Mariusz SPQR"
Mam przed sobą oblężenie Koralu ( "Wspomnienie Lodu - Jasnowidz" ) i już nie mogę się doczekać opisu tej bitwy. A pewnie będzie się działo, bo wśród obrońców czeka niemal tysiąc Łowców K`Chain Che`Malle

No to poczekaj na "Midnight Tides" 60 000 K`Chain`Cha Melle przeciwko prawie milionowi Tiste Andii i Tiste Edur. I tylko pare tysięcy Tiste ocaleje.

Offline Vanin

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:12:10 am »
Cytat: "Mariusz SPQR"
Mam przed sobą oblężenie Koralu ( "Wspomnienie Lodu - Jasnowidz" ) i już nie mogę się doczekać opisu tej bitwy. A pewnie będzie się działo, bo wśród obrońców czeka niemal tysiąc Łowców K`Chain Che`Malle


S
P
O
I
L
E
R











No to poczekaj na "Midnight Tides" 60 000 K`Chain`Cha Melle przeciwko prawie milionowi Tiste Andii i Tiste Edur. I tylko pare tysięcy Tiste ocaleje.

Offline Adam Waśkiewicz

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:19:24 am »
Czy mi się wydaje, czy Malazańskiej księdze poległych nie jest przypadkiem poświęcony osobny temat na tym forum? Do dyskusji na temat cyklu Eriksona zapraszam raczej tam. Tutaj zaciemnia ona obraz topicu.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Mariusz SPQR

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:22:04 am »
Jak mogłeś mi to zrobić, Vaninie :)
Przeczytałem.... i aż mi ślinka pociekła  :D

A propos, czy Erikson maprawdę musi byc tak rewelacyjnie nieprzewidywalny ?

Masz może wiedzę, kiedy MAG wyda "Midnight tides" ?
Bo rozumiem, że czytałeś, Szczęściarzu,  tę książkę w oryginale.

Offline Mariusz SPQR

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 04, 2003, 11:24:14 am »
Cytat: "Adam Waśkiewicz"
Czy mi się wydaje, czy Malazańskiej księdze poległych nie jest przypadkiem poświęcony osobny temat na tym forum? Do dyskusji na temat cyklu Eriksona zapraszam raczej tam. Tutaj zaciemnia ona obraz topicu.

 Pozdrawiam,
 Adam



Święta prawdą. Trochę jednak emocje poniosły. Wyobraź sobie jednak Redaktorze taką bitwę ....  :wink:

Offline Magdalaena

Re: Knigi
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 04, 2003, 07:48:01 pm »
Cytat: "Ivo"
Aż dziw bierze, że tak niewielu zna arcydzieło pani C.K. Friedman, trylogię "Zimnego Ognia".
Trylogię tą mogę polecić z czystym sumieniem i na pewno nikt się owym cyklem nie rozczaruje.
świeżości, bohaterowie i akcja wciągają mocno.

Friedman była zdecydowanie nie w moim stylu - za bardzo mętna, demonologiczna i heretycka. Poprzestałam na jednym tomie.
agdalaena

Offline Ivo

Re: Knigi
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 04, 2003, 09:59:13 pm »
Cytat: "Magdalaena"

Friedman była zdecydowanie nie w moim stylu - za bardzo mętna, demonologiczna i heretycka. Poprzestałam na jednym tomie.


Mętna? A to dlaczego? Demonologiczna - cóż, może, ale to chyba zrozumiałe, skoro cały cykl obraca się praktycznie wokół kwestii wiary, ludzkiego dziedzictwa i, było nie było, dramatu Tarranta, spowodowanego jego demonicznym paktem. Natomiast "heretycka" już raczej nie. Fakt, jest sporo kontrowersyjnych sytuacji, ale wiara jest bezsprzecznie "tym lepszym" w świecie Erny.
A tak BTW to dark fantasy, więc... :]

Cytuj

Cykl o Malazjańskim Imperium po prostu zwala z nóg !
Tutaj parę linijek uwielbień i takich tam ;)


Hmm, mówicie, że świetne? Skoro opinie są tak jednoznaczne, trzeba się za to zabrać, prawda? Wstyd być tak w tyle :D

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Azel

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 05, 2003, 12:18:21 pm »
Serio Ivo - jesli uwielbiasz monumantalną fanatstykę z fotograficznymi i niezwykłymi opisami m.in. scen batalistycznych to gorąco polecam. Inne zalety były juz wymienione :D
url=http://www.carpenoctem.pl][/url]

www.muzyka.pl

Offline Magdalaena

Re: Knigi
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 05, 2003, 08:13:13 pm »
Cytat: "Magdalaena"
Friedman była zdecydowanie nie w moim stylu - za bardzo mętna, demonologiczna i heretycka. Poprzestałam na jednym tomie.
Cytat: "Ivo"
Mętna? A to dlaczego? Demonologiczna - cóż, może, ale to chyba zrozumiałe, skoro cały cykl obraca się praktycznie wokół kwestii wiary, ludzkiego dziedzictwa i, było nie było, dramatu Tarranta, spowodowanego jego demonicznym paktem. Natomiast "heretycka" już raczej nie. Fakt, jest sporo kontrowersyjnych sytuacji, ale wiara jest bezsprzecznie "tym lepszym" w świecie Erny.
A tak BTW to dark fantasy, więc... :]
Może dla mnie była too dark ;-)    ?
A co do mętnosci to po prostu de rozważania były dla mnie jakieś takie nieprzekonujące - może książka nie nadawała na tych samych falach co
ja. Wypowiedziałam się także dlatego, żeby zburzyć wrażenie, że jest to ksiażka , która WSZYSTKIM się podoba.
agdalaena

Offline Ivo

Re: Knigi
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 06, 2003, 05:31:26 pm »
Cytat: "Magdalaena"

A co do mętnosci to po prostu de rozważania były dla mnie jakieś takie nieprzekonujące - może książka nie nadawała na tych samych falach co
ja. Wypowiedziałam się także dlatego, żeby zburzyć wrażenie, że jest to ksiażka , która WSZYSTKIM się podoba.


Aaa, to nie ma sprawy. W końcu nie napisano jeszcze takiej książki, która podobała by się absolutnie każdemu (przykład - "Władca Pierścieni" :)).
No ale wiesz oczywiście, że, nie licząc Ciebie, Friedman podoba się absolutnie każdemu? ;)

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline rorkboy

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 12, 2003, 01:08:30 am »
ja polecam :
neal stephenson ' zamiec '
eric davies ' techgnoza '
william gibson / bruce sterling ' maszyna roznicowa '
hunter s. thompson ' fear and loathing in las vegas '
clive barker ' ksiegi krwi '
aldous huxley ' nowy wspanialy swiat '  ' doors to perception '
malakalipsa mlodszy ' principia discordia '
abbie hoffmann ' steal this book '
marty beckerman ' death to all cheerleaders '
ttp://pocztowki.blox.pl

Offline marzena

Książki, które warto przeczytać
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 13, 2003, 12:00:45 pm »
Godne uwagi jest "Gniazdo swiatow" jakiegos pana na "H"