trawa

Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 167921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline janjedlikowski

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #345 dnia: Październik 19, 2015, 01:42:35 pm »
No po Senso już kilka zeszytów się ukazało, i seria dalej będzie się ukazywać.
https://www.darkhorse.com/Usagi/Comics

Obawiam się, że niestety będzie głównie 'obyczajówka', choć Stan ostatnio ponownie się ożenił i może natchnie go to m.in. do nowych pomysłów. Potencjał serii/mnogości bohaterów jest ogromny.

Offline graves

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #346 dnia: Październik 19, 2015, 08:16:05 pm »
Ja traktuję "Senso" raczej jako "Elseworlds". Co prawda w mangach to rzadka sprawa, ale Usagi wychodzi w USA, więc czemu nie... :wink:


Szczególnie, że "Senso" jest wszędzie opisany jako "poza serią"...
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #347 dnia: Kwiecień 08, 2016, 10:39:34 am »
Po - omawianych tu - kontrowersjach wokół "Senso" z pewną obawą sięgnąłem po najnowszego Usagiego, czyli "Dwieście posążków jizo".
Obawy były niepotrzebne, bo to nadal stary dobry Usagi. Z tym "starym" to nawet dosłownie, bo w tomiku mamy dwa ważne powroty:
-
Spoiler: pokaż
Inspektora Ishedy
, którego w ostatnich latach trochę mi brakowało i który jest jedną z postaci, których powrotu najbardziej wyglądałem. Do tego była to historia oparta na klasycznym motywie
Spoiler: pokaż
"Pułapki na myszy"
.
- wątku obyczajowego, tj. historii osnutej wokół tradycyjnej praktyki wytwarzania sosu sojowego. Była może nieco przegadana ale rewelacyjnych rzeczy można się było z niej dowiedzieć (dla nieświadomych miłośników tej przyprawy mogą to być informacje nieco szokujące).

Żeby jeszcze Stan zaproponował jakiś poważny wątek przewodni (jak walka z panem Hikiji, czy historia Pożeracza Traw, bądź ojcostwa Usagiego)... Wówczas naprawdę byłoby jak w najlepszych latach serii.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Inuki

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #348 dnia: Kwiecień 23, 2016, 11:22:20 pm »
Z przygodami Usagiego jak dotąd nie miałem styczności, ale ostatnio naszło mnie na naprawienie tego błędu. I tutaj pojawia się mocny zgrzyt, bo z tego co widzę, to 3/4 tomów nie jest dostępnych w sprzedaży. Pierwsze 2 tomy wznowione przez Egmont są dostępne i od nich mam zamiar zacząć czytać. Tylko co potem? Orientuje się ktoś jak Egmont zapatruje się na dalsze wznowienia (nie tylko tomów Mandragory, ale też swoich)?

mgnesium

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #349 dnia: Kwiecień 23, 2016, 11:29:41 pm »
z tego co pamiętam z odpowiedzi, to tak jak na hellboya - obie serie ciągną dla osób, które mają wcześniejsze tomy. pewnie sprzedaż dodruków nie jest na tyle dobra, żeby wznawiać kolejne części, a sprzedaż bieżących nie na tyle zła, żeby całkowicie porzucić tytuł.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2016, 11:41:06 pm wysłana przez mgnesium »

Offline absolutnie

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #350 dnia: Kwiecień 24, 2016, 06:10:02 am »
z tego co pamiętam z odpowiedzi, to tak jak na hellboya - obie serie ciągną dla osób, które mają wcześniejsze tomy. pewnie sprzedaż dodruków nie jest na tyle dobra, żeby wznawiać kolejne części, a sprzedaż bieżących nie na tyle zła, żeby całkowicie porzucić tytuł.


A ja się łudziłem, że ten komiks sprzedaje się jak świeże bułeeczki. Taki świetny tutuł :???:
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #351 dnia: Kwiecień 24, 2016, 05:10:12 pm »
Pierwsze 2 tomy wznowione przez Egmont są dostępne i od nich mam zamiar zacząć czytać. Tylko co potem? Orientuje się ktoś jak Egmont zapatruje się na dalsze wznowienia (nie tylko tomów Mandragory, ale też swoich)?

Dwóch pierwszych wznowień Egmontu ("Ronin" i "Samuraj") faktycznie trochę nie warto czytać samych, gdyż - choć są to zbiorki osobnych historii - prowadzą prosto do wielkiego finału w tomie 4 ("Spisek Ryczącego Smoka").

Nie wiem, czy to wiele pomoże (bo nie orientuję się jak jest z dostępnością) ale można spokojnie zacząć czytać od tomu "Daisho" albo nawet "Pomiędzy życiem a śmiercią". To są takie "nowe otwarcia". Choć już większość bohaterów została wprowadzona, zarysowują się tam nowe wątki przewodnie a informacje z przeszłości są dobrze objaśniane. To od nich zresztą rozpoczęto publikację "Usagiego" w Polsce.

A tak poza tym, to z uwagi na epizodyczny charakter i powtarzalność motywów, "Usagiego" można zacząć czytać od dowolnego tomu.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Motyl

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #352 dnia: Kwiecień 24, 2016, 06:23:18 pm »

A ja się łudziłem, że ten komiks sprzedaje się jak świeże bułeeczki. Taki świetny tutuł :???:
Może wina nakładu pierwszych tomów wydanych przez Mandragorę? Po upadku wydawnictwa tomy Usagiego wydane przez tę oficynę były dostępne w Buchmannie za grosze. Podobnie jak ich zeszyty kosztujące 5 zł były po 50 groszy.

Offline buczanova

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #353 dnia: Kwiecień 25, 2016, 08:55:25 am »
Jeśli komuś nie przeszkadza język angielski to Dark Horse wydaje Usagiego w większych wydaniach zbiorczych i bardzo przystępnej, według mnie, cenie:
http://www.amazon.com/Usagi-Yojimbo-Saga-Volume-1/dp/1616556099
Tom ten zawiera wspomniane wyżej "Daisho" oraz "Pomiędzy życiem a śmiercią". Minusem jest to, iż wydanie od Dark Horse zaczyna się od tomu 8, pierwsze 7 wydawało inne wydawnictwo, podobnie jak w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2016, 09:07:59 am wysłana przez buczanova »
"You know, most great indie things you love will eventually go mainstream, but that's no reason to quit loving them."

Mikel

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #354 dnia: Kwiecień 25, 2016, 07:02:56 pm »
Nie wiem, czy to wiele pomoże (bo nie orientuję się jak jest z dostępnością) ale można spokojnie zacząć czytać od tomu "Daisho" albo nawet "Pomiędzy życiem a śmiercią". To są takie "nowe otwarcia". Choć już większość bohaterów została wprowadzona, zarysowują się tam nowe wątki przewodnie a informacje z przeszłości są dobrze objaśniane. To od nich zresztą rozpoczęto publikację "Usagiego" w Polsce.

A tak poza tym, to z uwagi na epizodyczny charakter i powtarzalność motywów, "Usagiego" można zacząć czytać od dowolnego tomu.
Problemem Usagiego jest to, że saga jest prowadzona od ponad 30 lat. Sakai dowolnie skacze między wydarzeniami, postaciami i czasem. Niestety by w pełni rozkoszować się historią dobrze znać całość, niestety także i serie poboczne, czasem echa wydarzeń z początkowych tomów pojawiają w najnowszych tomach. Seria ma swój urok, ma swoich wiernych fanów, natomiast nie ma ich tylu by było kompletne wznowienie. Ronina i Samuraja nakłady I wydania bardzo szybko się rozeszły (poza tym te dwa tomy mają największy wpływ na linię fabularną), pozostałe tomy są dostępne w mniejszy lub w większym stopniu w drugim obiegu. Białym krukiem jest jedynie Usagi w kosmosie.

Offline Kokosz

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #355 dnia: Kwiecień 25, 2016, 09:20:11 pm »
Pierwsze 2 tomy wznowione przez Egmont są dostępne i od nich mam zamiar zacząć czytać. Tylko co potem?

Ja ostatnio kupiłem i przeczytałem "Dwieście posążków Jizo" i wydaje mi się, że nie ma tam jakiś wymagań odnośnie znajomości poprzednich tomów...

Wydaje mi się, że właśnie wcześniejsze tomy - te z Ostrzem Bogów, Jotaro, Tomoe czy Jei - były bardziej ze sobą powiązane i faktycznie czytanie ich od środka może powodować zagubienie. Ale ostatnie tomy - Polowanie na lisa, Miasto zwane Piekłem, Czerwony Skorpion czy właśnie Dwieście posążków Jizo - są chyba bardziej uniwersalne i nie wymagają znajomości poprzednich, czy nie?

Nie pamiętam tylko jak jest ze Zdrajcami Ziemi z Kitsune...

Offline hans

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #356 dnia: Kwiecień 26, 2016, 06:15:34 pm »
Ja ostatnio kupiłem i przeczytałem "Dwieście posążków Jizo" i wydaje mi się, że nie ma tam jakiś wymagań odnośnie znajomości poprzednich tomów...

Ja jeszcze nie kupiłem, ale również ostatnie tomy zapamiętałem jako zbiór historii, które równie dobrze mogły się przydarzyć innemu honorowemu samurajowi. Oczywiście występują bohaterowie w jakiś sposób powiązani z Usagim, ale nie jest to nic czego przypadkowy czytelnik nie mógłby wywnioskować z kontekstu.

Offline Death

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #357 dnia: Kwiecień 29, 2016, 12:14:53 am »
Przeczytałem Senso. Strasznie dziwny komiks. Czytelnicy od lat czekają na rozwiązanie pootwieranych wiele albumów temu wątków, a ziomek stworzył sobie komiks dziejący się 15 lat później i wspomniane wątki zamyka w przedziwny sposób na zaledwie 150 stronach (i to naprawdę wszystkie). I to w kosmicznych - dosłownie i w przenośni - okolicznościach. Założę się, że istnieją fani Usagiego Yojimbo, którzy cisnęli tym albumem w kąt, wystawili mu 1/10 na jakimś portalu, wzięli tydzień urlopu w pracy i leżą pod kołdrą ze słoikiem Nutelli. To naprawdę dziwny komiks. Naprawdę.

Offline Koalar

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #358 dnia: Kwiecień 29, 2016, 07:02:03 am »
No co Ty, przecież to jest
Spoiler: pokaż
wariacja na temat możliwych zakończeń. To jest tylko legenda opowiadana przez być może potomka Usagiego. A jak to z legendami, nie wszystko musi być prawdziwe. Dla mnie to taki bardziej elseworld i zabawa konwencją. Ale może tak to się wszystko skończy.
Czemu nie?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Death

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #359 dnia: Kwiecień 29, 2016, 09:45:38 am »
Mnie tam się podobał. Jako zabawa może być. Jako zakończenie głównej serii, to już mniej.