Autor Wątek: Usagi Yojimbo  (Przeczytany 169333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #315 dnia: Styczeń 11, 2014, 04:16:49 pm »
... a tak w ogóle - cieszmy się, że Stan ma wciąż siłę ciskać te króliki, że wciąż ma głowę do komiksów, skoro ze zdrowiem u niego w rodzinie jest tak (eufemistycznie mówiąc) niewesoło.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #316 dnia: Styczeń 11, 2014, 05:19:34 pm »
... a tak w ogóle - cieszmy się, że Stan ma wciąż siłę ciskać te króliki, że wciąż ma głowę do komiksów, skoro ze zdrowiem u niego w rodzinie jest tak (eufemistycznie mówiąc) niewesoło.
No, aż tak bardzo to on tych królików teraz nie ciska. Ostatni zeszyt Usagiego wyszedł rok temu. Mimo wszystko jestem pod wrażeniem jak mocno się trzyma zważywszy na przykrą sytuację. Nie jeden na jego miejscu totalnie by się załamał. Mam nadzieję, że wszystko się jakoś ułoży.

Fanom Usagiego, którzy mogą nie być w temacie należy się wyjaśnienie. Żona Stana ma nieoperowalnego raka mózgu i poważnie podupadła na zdrowiu.  :sad:  Jakby tego było mało, dwa tygodnie temu zmarł jego 20-miesięczny wnuczek.  :sad:

Stan o wszystkim informuje na bieżąco na swoim profilu na facebooku. Tam możecie znaleźć także informacje jak go wspierać w tych trudnych chwilach:
https://www.facebook.com/stan.sakai1

I jeszcze tu: http://comicsbeat.com/please-keep-stan-sakai-and-his-family-in-your-thoughts/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2014, 06:08:37 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 13, 2014, 05:15:37 pm »
Przy okazji lektury "Miasta zwanego Piekłem" - dobrego tomu, chociaż nie ma w nim zbyt wiele fajerwerków - doszedłem do wniosku, że najbardziej nużą mnie w serii sceny walk, szczególnie jeśli przez kadry przewalają się wtedy dzikie tłumy postaci. Raz, że przy stylu rysowania Sakaiego zlewają się w jedną masę i nie wygląda to efektownie. Dwa, że Sakai rysuje walki za mało dynamicznie, nie potrafiąc nadać im energii. Patrzę właśnie na kilka paneli: niektórzy wyraźnie przyjmują pozę, jakby otrzymali cios, chociaż atakujący dopiero do ciosu się przymierzają... W każdym razie takie można odnieść wrażenie.

Offline peta18

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 13, 2014, 08:07:32 pm »
taki maly off-top - Stan Sakai narysowal okladke do Wiedzmina :)


Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline graves

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #319 dnia: Czerwiec 07, 2014, 07:43:13 pm »
Przeczytałem 27 tom Usagi i... to zupełnie niezwykłe, ale mimo że ta seria ciągnie się tak długo nadal jest świetna.
Początek tomu, czyli wizyta Usagiego w mieście zwanym piekło to wypisz wymaluj początek filmu "Ostatni sprawiedliwy" z Brucem Willisem. Potem już oczywiście jest inaczej niż w filmie, ale cały tom jest świetny.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

N.N.

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #320 dnia: Czerwiec 07, 2014, 08:00:40 pm »

Początek tomu, czyli wizyta Usagiego w mieście zwanym piekło to wypisz wymaluj początek filmu "Ostatni sprawiedliwy" z Brucem Willisem. Potem już oczywiście jest inaczej niż w filmie, ale cały tom jest świetny.

Ale masz świadomość, że "Ostatni sprawiedliwy" to trawestacja "Straży przybocznej" Akiry Kurosawy, czyli klasycznego filmu o samurajach (strawestowanego już wcześniej przez Sergia Leone w filmie "Za garść dolarów)?

Offline graves

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #321 dnia: Czerwiec 07, 2014, 08:22:44 pm »
Ale masz świadomość, że "Ostatni sprawiedliwy" to trawestacja "Straży przybocznej" Akiry Kurosawy, czyli klasycznego filmu o samurajach (strawestowanego już wcześniej przez Sergia Leone w filmie "Za garść dolarów)?
Tak, ale pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie ten film, dopiero później jego pierwowzory.
Wydawało mi się poza tym, że takie porównanie (do tego konkretnego filmu) zrozumie więcej czytających mój post, ponieważ jest najnowszy z nich :) Może to było błędne rozumowanie.
Na pewno Stan nawiązał do filmu Akiro Kurosawy.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

ramirez82

  • Gość
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #322 dnia: Czerwiec 07, 2014, 08:32:52 pm »
Ale masz świadomość, że "Ostatni sprawiedliwy" to trawestacja "Straży przybocznej" Akiry Kurosawy, czyli klasycznego filmu o samurajach (strawestowanego już wcześniej przez Sergia Leone w filmie "Za garść dolarów)?

A oba bazowały na Krwawym żniwie Dashiella Hametta.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #323 dnia: Czerwiec 07, 2014, 09:08:34 pm »
Tak, ale pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie ten film, dopiero później jego pierwowzory.
Wydawało mi się poza tym, że takie porównanie (do tego konkretnego filmu) zrozumie więcej czytających mój post, ponieważ jest najnowszy z nich :smile: Może to było błędne rozumowanie.
Na pewno Stan nawiązał do filmu Akiro Kurosawy.
Zgadza się, na pewno nawiązywał, wszak nie na darmo Usagi nazywa się Yojimbo (oryginalny tytuł "Straży przybocznej")
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline graves

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #324 dnia: Czerwiec 07, 2014, 09:37:12 pm »
Zgadza się, na pewno nawiązywał, wszak nie na darmo Usagi nazywa się Yojimbo (oryginalny tytuł "Straży przybocznej")
Oryginalny to Yôjinbô, ale faktycznie na wielu plakatach widniało Yojimbo.
Nie sądzę jednak, aby tworząc postać królika Usagi Yojimbo Stan nawiązał do filmu, którego fabuła posłuży mu do stworzenia 124 zeszytu swojej serii  :roll:
Bardziej chodziło o tym, że Usagi był "przybocznym" swojego Pana.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #325 dnia: Czerwiec 07, 2014, 10:08:16 pm »
Oryginalny to Yôjinbô, ale faktycznie na wielu plakatach widniało Yojimbo.
Nie sądzę jednak, aby tworząc postać królika Usagi Yojimbo Stan nawiązał do filmu, którego fabuła posłuży mu do stworzenia 124 zeszytu swojej serii  :roll:
Bardziej chodziło o tym, że Usagi był "przybocznym" swojego Pana.
Oczywiście, że dlatego, że był "przybocznym". Ale daję też głowę, że doskonale znał film Kurosawy.


edit:
Wiem, że cytowanie wikipedii jest w złym guście, ale nie chce mi się zbyt daleko szukać:
"Usagi Yojimbo is heavily influenced by Japanese cinema and has included references to the work of Akira Kurosawa (the title of the series is derived from Kurosawa's 1960 film Yojimbo)"
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #326 dnia: Czerwiec 08, 2014, 11:21:08 pm »
Uszanowanie!
Tutejsza wymiana zdań i fakt, że akurat zabrałem się do powtórzenia sobie we właściwej kolejności całego cyklu o Usagim skłoniły mnie, by wreszcie dołączyć do forum. Z czym nosiłem się od dawna. Przy okazji więc witam Wszystkich!

Chciałem odnieść się do kilku spraw dotyczących filmowych rodowodów bohaterów sagi Sakai.
Postać Usagiego wydaje się częściowo wzorowana na bohaterze "Yojimbo" (oraz "Sanjuro") Kurosawy, ale sam Sakai twierdził, że kształtował ją w oparciu o legendę o Miyamoto Musashim oraz trylogię filmów Hiroshi Inagakiego z lat 50. W najwcześniejszych tomach bodaj najlepiej widać tę zależność: Usagi też pochodzi z małej wioski i też pobiera alternatywną edukację, by stać się największym szermierzem Japonii... Co ciekawe, w filmach o Musashim głównego bohatera grał "aktor Kurosawy" - Toshiro Mifune. Ten sam, co "Yojimbo".
Z kolei na "Yojimbo" Kurosawy w wykonaniu Mifune najbliżej wzorowany jest Gen. Porównajcie jego posturę i znoszone kimono. Dla aktora Mifune postać ta stała się gwiazdorskim popisem i replikował ją jeszcze kilkakrotnie, nie tylko u Kurosawy. Najlepiej widać to w filmie "Zatoichi i Yojimbo" z 1970. W tym filmie Mifune to wykapany Gen!
W tym miejscu dochodzimy do drugoplanowych postaci cyklu o filmowym rodowodzie.
Oczywiście świnia Zato Ino z pierwszych tomów (niewidomy banita), to Zatoichi z cyklu filmów z Shintaro Katsu, a Samotny Kozioł i Gorogoro to Ogami Itto i Daigoro z mangi "Samotny wilk i szczenię", która była też ekranizowana ("Shogun Assasin" 1980).

Oprócz tego mam niepotwierdzoną spekulację co do Jei - "Czarnej duszy", nosiciela Ostrza Bogów w męskiej postaci. Wydaje mi się, że był on wzorowany na aktorze Tatsui Nakadai, który w latach 60. grywał często mrocznych, opętanych lub szalonych samurajów, poszukujących zemsty. Często obsadzany był przy tym jako przeciwnik Toshiro Mifune. Najbardziej moim zdaniem przypominał Jei w filmie "Miecz zagłady"/"Przełęcz Daibosatsu" z 1966, w którym nosił czarne kimono i naprawdę siał grozę.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły na rozszyfrowanie którychś drugoplanowych postaci cyklu?

Oryginalny to Yôjinbô, ale faktycznie na wielu plakatach widniało Yojimbo.
Nie sądzę jednak, aby tworząc postać królika Usagi Yojimbo Stan nawiązał do filmu, którego fabuła posłuży mu do stworzenia 124 zeszytu swojej serii  :roll:
Bardziej chodziło o tym, że Usagi był "przybocznym" swojego Pana.

Jestem pewien, że fabuła "Yojimbo" była już wcześniej wykorzystana przez Sakaiego. Najnowszego tomu jeszcze nie przeczytałem. Jak dojdę w mojej lekturze do tego, o którym myślę, to dam tu znać...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #327 dnia: Listopad 26, 2014, 07:51:15 am »

Offline peta18

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #328 dnia: Listopad 26, 2014, 08:51:55 am »
Zmarła żona Stana Sakai.  :sad:
https://www.facebook.com/stan.sakai1
http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=57345
Bardzo przykra sprawa. Sledzilem wpisy Stana na biezaco i ostatnie wskazywaly, ze to juz kwestia dni. Ale najbardziej rozwala mnie fakt, ze wpis Sakai'ego o smierci zony zdobyl ponad 500 "lajkow". :(
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline pioma10

Odp: Usagi Yojimbo
« Odpowiedź #329 dnia: Styczeń 08, 2015, 08:10:50 pm »
Przeczytałem właśnie ostatnią część "UY - Senso"
Spoiler: pokaż
- "ostatnią" historię o Usagim
i... nie wiem co napisać. Po pierwsze jest
Spoiler: pokaż
inna niż dotychczasowe numery
, wg mnie słabsza. Stan Sakai w 'Senso' wykorzystał większość bohaterów i antybohaterów z wcześniejszych numerów.
Spoiler: pokaż
Ukazał śmierć wielu z nich.
Widać w nim pomysły m.in. z serii o Godzilli (japońskiej) czy oczywiście Wojny Światów H. G. Wellsa.
Teraz autor ma wrócić do regularnej serii (ostatni 144 numer wyszedł ponad 2 lata temu) i liczę na lepsze historie.
Zbiorcze wydanie 'Senso' w USA ma wyjść w maju 2015. Mam nadzieję że wyjdzie wkrótce również w Polsce, gdyż mimo, że brakuje temu tytułowi wiele do tego co najlepsze w UY, to nadal jest to Stan Sakai.