trawa

Autor Wątek: O.S.T.R.  (Przeczytany 16747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
O.S.T.R.
« dnia: Styczeń 12, 2005, 09:12:15 pm »
Ciekaw jestem Waszych opinii o polskim raperze numer jeden - Ostrym. Czy faktycznie zasługuje na ten tytuł? Jak jego twórczość ma się do reszty polskiej sceny? A jak do zagranicznej?

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
O.S.T.R.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2005, 11:01:40 pm »
Co tu dużo mówić. O.S.T.R. to utalentowany człowiek bardzo wielce. Pisze dobre teksty, umiejętnie bawi się słowem, sam jest producentem, ma wykształcenie muzyczne... Można powiedzieć, że to objawienie polskiej sceny. I jeszcze osobista refleksja: nagrałem sobie jego koncert z radiowej Trójki i słucham go często mocno i pokuszę się o stwierdzenie, że takie kawałki jak "Kochana Polsko", "Ból doświadczeń" czy "Ile jestem w stanie dać" to utwory już w tym momencie ponadczasowe. Ze względu na treść bardzo długo zachowają aktualność. Dodatkowo O.S.T.R. jest bardzo płodnym i pomysłowym artystą, np. na płycie "Jazz w wolnych chwilach" wiedzie słuchacza od dygresji do dygresji, bawi się słowem, znaczeniami. Muzycznie płyta jest bardzo luźna, tekstowo też. Natomiast "Jazzurekcja" to już płyta o wiele bardziej spójna i podczas gdy na "Jazz..." pojawiały się elementy jazzu, to "Jazzurekcja" jest już rasowo jazzowa. Ale w obu płytach mam upodobanie  :) . No i nie zapominajmy o "Masz to jak w banku" i "Tabasko" - też bardzo dobre płyty, do których wracam. Wszystkim zainteresowanym O.S.T.R.ym i ambitnym hip-hopem (i nie tylko) polecam stronę www.asfalt.pl - tam jest dużo mp3 i teledysków do ściągnięcia całkowicie legalnie.
Uff... może mi coś odpalą za reklamę  :lol: .

Offline Kormak

O.S.T.R.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2005, 11:08:22 pm »
Niestety nawet O.S.T.R. czasem popełni burackie kawałki, np. jakie kolaboracje z Fu czy innymi durniami. Ale fakt, odstaje wyraźnie od szarej mizerii polskiego hiphopu. Oby tylko w głowie mu się nie przewróciło od nadmiaru komplementów, których nie szczędzą mu nawet Wyborcza czy Polityka.

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
O.S.T.R.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2005, 11:31:03 pm »
Raptowne realia?  :D  W zasadzie jak to polskie kawałki ragga mają w zwyczaju, kawałek traktuje o ragga  :D  A za Fu nie przepadam, bo jego zryte gardło nie bardzo mi pasuje. Ale sam kawalek podoba mi się ze względu na technikę Pablo Pavo (Zjednoczenie Sound System) i O.S.T.R. naprawdę świetnie pojechali boombapem :D I kolejny plus dla O.S.T.R.ego - ma bardzo charakterystyczne flow.

Offline Kormak

O.S.T.R.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2005, 11:40:07 pm »
Tak, to ten kawałek.

OSTR ma świetną dykcję, dobrze dobiera słowa i nie stosuje prostackich rymów (patrz popularna ostatnio szkoła poznańskich festyniarzy: Doniu, Liber i reszta)

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
O.S.T.R.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2005, 11:46:21 pm »
Właśnie o nich mi chodzi kiedy piszę o tym "niewłaściwym" rapie, ale z nazwy boję się wymienić  ;) .
W zasadzie rap w Polsce można podzielić obecnie na Poznań i Warszawę (chociaż O.S.T.R. z Łodzi) i to Warszawa ma się czym pochwalić, bo (wprawdzie to trochę prostackie generalizowanie) jaki rap poznański jest - każdy widzi. i za dużo mówić nie o nim nie trzeba. Jeszcze polecam stronę www.eternia.pl - tam są informacje o tych ambitniejszych artystach hip-hopowych.

Offline Josef Knecht

O.S.T.R.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2005, 08:03:50 am »
A ja z chęcią się zabiorę do OSTRego.
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline wiśnia

O.S.T.R.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2005, 01:23:34 pm »
OSTRy to jeden z niewielu hiphopowców, którego słucham. Uważam go za jednego z lepszych wykonawców tego typu muzyki, choć muszę przyznać, że nie posiadam zbyt dużego rozeznania.
e don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone

Offline STAŚ

O.S.T.R.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2005, 05:16:02 pm »
Hehe myśle że ostrego nie mozna uznać za rapera .... ;) Tworzy on raczej inny rodzaj muzyki niz rap.... (Rap w polsce tworzy Slums attack .... ) tak czy inaczej ostry według mnie wyróznia sie tylko głosem ze smiesznych polski "hip-hopowców " posluchajcie sobie 2 paca to jest czysty dobry rap ;) pozdrawiam
The Hate U Gave Little Infants f**ks Everyone" Tupac Amar Shakur 1971-1996


                    MAKAVELI REST IN PEACE

Offline STAŚ

O.S.T.R.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 13, 2005, 05:18:54 pm »
Cytat: "Musley"
jaki rap poznański jest - każdy widzi. i za dużo mówić nie o nim nie trzeba.


A poznański rap to tylko i wyłącznie Slums Attack reszta gówna to smieszny polski hp-hop ;)
The Hate U Gave Little Infants f**ks Everyone" Tupac Amar Shakur 1971-1996


                    MAKAVELI REST IN PEACE

Offline wujtehacjusz

O.S.T.R.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2005, 05:27:52 pm »
Od dawna jestem fanem OSTRego. Uwielbiam jego muzykę. Błyskotliwe teksty i światne bity są jego wizytówką. Muzyka OSTRego jest ambitna. Najbardziej cenię go za jego freestyle. Byłem raz na koncercie OSTRego (w łodzi w klubie Blu na jego urodzinach). Zadziwił mnie! Koncert rozpoczoł od dwudziestominutowego freestylu.
OSTRy wyznaczyl nowy kanon hiphopu. Jego muzyka ma sens i jest bardzo aktualna. Od innych raperów odróżnia go wykształcenie muzyczne.
Ogólnie podziwiam go za jego twórczość i styl.
A wedłóg was która płyta OSTRego jest najlepsza?

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
O.S.T.R.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 13, 2005, 06:00:13 pm »
O freestyle'u i wykształceniu muzycznym celowo nie wspominałem, bo już to wszyscy powtarzają do znudzenia  :D . W jego płytach podoba mi się też to, że są "gęste" tekstowo - czasami temat utworu poznaje się po kilku przesłuchaniach, bo jest tak naładowany metaforami i "ozdobnikami", że czasem trudno się przebić (chodzi mi głównie o "Jazz..."). I dlatego się nie nudzi :D.

Anonymous

  • Gość
O.S.T.R.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2005, 09:32:43 pm »
Chyba moją ulubionę płytą OSTeRa jest Jazz....
Jazzurekcja jest najlepsza pod względem technicznym, jednak mam mieszane uczucia co do niej - zdecydowanie nie podzielam zachwytów większości recenzentów, zbyt wiele monotonii zakradło się na ten album. Masz to jak w banku była chyba najbardziej eksperymentalną, mimo że pierwszą, płytą, a Tabasko najbardziej klasyczną. Na tej ostatniej strasznie zirytowała mnie obecność Tedego w jednym kawałku - żenada totalna.

Ostry ustalił bardzo wysoki poziom, do którego z pewnością wielu będzie chciało dążyć - widzę tu szansę na rozwój rodzimej sceny i wypchnięcie z "branży" ziomków ze słomą w butach.

Offline wujtehacjusz

O.S.T.R.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2005, 09:40:31 pm »
Nie mów. Na innych (wcześniejszych jak i późniejszych) płytach jest podobnie. Właśnie to jest fajne. Dostajesz gęstą zupę a nie jakieś siki :D
Po przeczytaniu tego topicu wygrzebałem ze swojego dysia wszystkie kawałki OSTRego i je powoli przesłuc**je. Od początku. Doszedłem do wniosku, że każdy kawałek OSTRego ma jakąś wartość i coś ze sobą niesie. Niektóre są lepsze, inne gorsze, ale wszystkie trzymają poziom (od "Saturatora" do "Jazzurekcji"). To coś szczególnego wśród polskich "raperów" (większość ma niedużo z tym wspólnego). Weźmy na przykład nasze "ukochane" 18L...

Mam do was pytanie... Czy ktoś przesłuchał początek kawałka "Zazdrość"??? Jeśli nie to odwróćcie pierwsze pół minuty to coś usłyszycie :P

Ja osobiście uważąm, że najlepszą płytą OSTRego jest chyba "Jazz w wolnych chwilach". Podoba mi się to połączenie różnych stylów i ciekawe podkłady.

Specjalnie napisałem o jego wykształceniu. Powinno się o tym mówić bo to żadkość w polskim hiphopie.

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
O.S.T.R.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2005, 09:49:47 pm »
Cytuj
Mam do was pytanie... Czy ktoś przesłuchał początek kawałka "Zazdrość"??? Jeśli nie to odwróćcie pierwsze pół minuty to coś usłyszycie :P

Słyszałem, słyszałem :D.
"Jazzurekcja" jest naprawdę dobrą płytą i wiedziałem o tym jeszcze przed przesłuchaniem  :D . "Jazz..." podoba mi się z tego względu, że jest bardzo różnorodny, ale obraca się w mniej więcej tej samej stylistyce (inaczej niż np. "Tabasko") i jest po prostu bardzo dobrym, w większości lekkim albumem, który znakomicie poprawia mi nastrój. Poza tym, heh, razem ze znajomymi rzycamy czasem hasełka czy sformułowania z O.S.T.R.ego, tak jak inni z "Misia"  ;) .
Acha, około marca/kwietnia ma pojawić się album O.S.T.R./Emade "Szum rodzi hałas". Znając możliwości obu tych panów czekam z niecierpliwością. Jakby to jeszcze był podwójny album... :roll: .

 

anything